Вечорниці на Андрія в музеях та бібліотеках, або традиції у Львові заради благодійності

тур вечорниці на Андрія в Карпатах

З початком календарної зими, а відтак і морозів, наші предки доробляли свої клопоти по господарці. Чоловіки ще обмолочували збіжжя, майстрували діжки та бочки, ладували фіру. Жінки бралися за пряжу.  С хаті стояла куделя і з вовняної чи лляної пряжі починалася ниточка. Нитки змотували в клубки, згодом на цівки, коли ткали одяг. Від празника Введення співали колядки.

В Різдвяний піст, або Пилипівку дівчата довгими вечорами збиралися в хаті найавторитетнішої жінки, або вдови, і займалися хатньою роботою, яку приносили з собою. Слухали життєві науки, перебирали досвід. В печі тихо горіла скіпка (смолиста деревина), що давала неяскраве світло. Свічки наші пращурі використовували нечасто: на святкових столах, гостинах, при громовицях. Відтак відбувалися звичайні посиденьки з  роботою – вечорниці.

Не в піст, бували вечорниці з музиками. В когось нова хата, долівку в цей час мостили з глини, скликали молодь і з троїстими музиками починали танцювати.

Особливі вечорниці в ніч на Андрія, з 12 на 13 грудня. І хоча українське суспільство глибоко традиційне в християнських вченнях, шанує св. Андрія як апостола і проповідника, що поставив Хрест на Київських горах, проте, цей вечір наповнений різного роду прикметами з дохристиянськими ознаками. Відтак передбачає ворожіння, закликання духів, передбачення.

Саме так, дівчата в цей вечір ворожили: на воску, на грошах, на чоботі, на сажі, на папері. Хлопці збиралися в іншій хаті, а від так ішли до дівчат. Тут і було основне місце для вибирання собі пари. До сьогодні такі традиції збереглися і ми пропонуємо Вам підбірку місць, де ви можете їх перейняти.

Дитячий навчальний  центр «Зебра» запрошує наймолодших шанувальників традицій, дівчат та хлопців, яким виповнилось 7 років. Відбудеться це    9 грудня  з 16:30-19:00. Святкування пропонують з музикою, глиняним посудом та смакуванням вареників. У дівчат буде змога виготовити собі прикраси, а у хлопців зайнятися декором шкатулок, як подарунку для своїх матусь, чи бабусь (а може хтось це буде робити для своєї дівчини). В рамках вечора ворожіння, забави, змагання. Обов’язковим є дрес код: сорочка вишиванка або вишиване плаття. Триватиме це 3 години, і вартуватиме Вашій дитині 400 грн. Для реєстрації просять звертатися за телефоном: 067-749-15-95.

Музей народної архітектури  та побуту у Львові ім. Климентія Шептицького в народі Шевченківський гай запрошує поринути у вир традицій 12 грудня.  Початок  о 18.00. В рамках програми: запальні забави та конкурси; автентичні танці; обряд “Кусання калити”; майстер-класи з ткацтва, валяння вовни, виготовлення об’ємних виробів із соломи. Організатори обіцяють, що На Вас чекає захопливий світ українських традицій, давні обряди та таємнича атмосфера Андріївських вечорниць. Тривалість дійства 3 години. Вартуватиме це  75 грн. з особи. Реєстрація за   телефоном: 0964974777   .

Центр митрополита Андрея Шептицького УКУ буде проводити благодійний вечір Андріївські вечорниці у стилі народних гулянь із древніми забавами та справжніми українськими традиціями. Відбуватиметься це 13 грудня з 19:00 до 22:15. Для дорослих вхід 100 грн./особа, студенти – 50 грн./особа.  Для дітей до 12 років вхід вільний! На вас очікує: спільний виступ електронних гуртів KURBASY feat Lirwak // Лірвак; ярмарок автентичного одягу та прикрас; частування українськими стравами; традиційні народні забави. Метою заходу є збір коштів на ремонт у хіміотерапевтичному відділенні Чорнобильської лікарні міста Львова та привернення уваги до питань дитячої онкології. Реєстрація за посиланням – http://bit.ly/2B2zkWl”

Львівський літературно-меморіальний музей ім. Івана Франка 12 грудня о 19.00  пропонує «Вечорниці у Франка». Організатори переконують, що : “Одне – знати про вечорниці з розповідей бабусі, а зовсім інше – бути присутнім на цьому таємничому святкуванні. ГО «Граніт» запрошує молодь на Андріївські вечорниці. Тут кожен відчує атмосферу справжнього українського життя, а також матиме змогу долучитися до ворожінь та інших колоритних розваг. Усі бажаючі мають шанс випробувати власну долю. Чекають усіх шанувальників українських традицій в будинку, де дійсно мешкав Іван Франко з сім’єю. Вартість квитків – 50 грн.: Його можна придбати за  телефоном          096-777-24-79 або написавши сюди – pokrovshn@gmail.com.

Студентська бібліотека НУ «Львівська політехніка» запрошує Вас на Андріївські вечорниці 13грудня з  11:30 до 14:30. Детальніше за телефоном: 0322 582 128. Нестандартно – вечорниці в читальному залі технічної бібліотеки. В програмі заходу:    музична вистава-жарт, Народного театру-студії «Хочу» Народного дому «Просвіта» та працівників бібліотеки; благодійний ярмарок домашньої випічки. Всі отримані кошти будуть передані на лікування постраждалих у війні на Сході України бійців тут: http://library.lp.edu.ua/uk/blagodiynyy-yarmarok-domashnoyi-vypichky).”

Перший в Україні інклюзивний простір неформальної освіти «Сенсотека», 12 грудня запрошує на       етно-вечірку “Ліпимо та смакуємо на Андрія!”. Традиційне мистецтво, яке виливається у сучасний світ. Спільні ворожіння, ліпка вареників та запальний гурт. Етно-вечір обіцяє бути атмосферним та загадковим         . Всі деталі за телефоном: 0322 430 168

Навчальний центр, ТЦ “Інтерсіті пр. Чорновола 67г пропонує вечорниці для дітей  12 грудня, з 15:00 до 17:00. Попередня реєстрація за телефоном  (067) 329-24-07. Вартість:  165 грн./особа. На вечорницях дівчаток чекає ліплення вареників, ворожіння, забави в українському стилі.  Дрес-код: український стиль, вишиванки, стрічки на голову.”

Традиції – це частина нашої історичної, ментальної та духовної спадщини. І поки дівчати ворожать, хлопці можуть робити збитки 🙂 . Правда невеликі, і гніватися на них не треба. В цьому теж треба знати міру.

Знята брама, наношені дрова під двері – це об’єкт обговорень на найближчі дві неділі. І ознака в цьому одна – або дівчина в хаті гарна на виданні, або безтурботна молодість, що теж з кожним буває. Ворожіть та проявляйте мужність і спритність на здоров’я!!!

Однією з місій туристичної фірми Tour-u є збереженння та поширення українських традицій, тому ми пропонуємо відсвяткувати Андрія та поворожити разом з нами! Цього року тур на Андрія доступний тільки для корпоративних замовлень.