Де відпочивати бюджетно або 7 місць для бадьорості

11641969_760270664095003_1772678906_o

Літо, як пора відпусток, змушує нас добре задуматись над своїм відпочинком. Зараз він не може асоціюватися з Кримом, хоча є можливість втекти на моря Болгарії, Чорногорії чи Туреччини, та з останніми курсами валют необхідно скоріше зважити про бюджет такого відпочинку. Після кількох денних роздумів залишається доступним відпочинок вдома.

Перевірені Карпати, меандри річок Стрия, Дністра, Опору та миколаївські озера. Це все, що спадає на перший погляд. При чому, під час відпочинку на на цих об’єктах можна спокійно уявити себе на своїй вулиці у Львові. Через кожні 200-300 метрів вам обов’язково хтось із знайомих побажає доброго дня,  а іноді навіть складеться враження, що вся ваша вулиця всім особовим складом переїхала на відпочинок в Труханів під міст.

Проте, літо вступило у свої права і проти природи відпочинку не попреш. Отож, вашій увазі 7 місць для усамітнення зі стихією сонця, повітря, води і гір при цьому наша найбільша рекреаційна зона –    Сколівські бескиди дає нам необхідний заряд бадьорості та настрою.

гора Парашка височіє прямо на Податковою. Фото Сергія Ступницького

 1. Велика Ріка, водоспад Гуркало і  гора Парашка. Непоганий варіант відпочинку на 2-3 дні. До речі, Парашка (а саме так звали дружину сина Володимира Великого Святослава) це єдина вершина повністю розташована у Львівській області, а коли ранок ледь в ходить в свої права цю вершину можна навіть розгледіти зі Львова. Спускаючись з гори можна заночувати біля Великої Ріки (притока Стрия) і відвідати водоспад Гуркало.
 2. Кам’янецький водоспад, Мертве озеро та джерело «Жива вода». Не доїжджаючи до м. Сколе обабіч дороги ви помітите знак «Кам’янецький водоспад 4 км.» Ви переїжджаєте міст через річку Опір, чемно сплачуєте квиток за проникнення на територію заповідника «Сколівські Бескиди»  і піднімаючись у верх прибуваєте до будиночків, де смажать м’ясо, картоплю, продають сила-силенна різного сувенірного краму. Сконцентрувавши свою увагу внизу бачите сам водоспад. А якщо пройти уверх до стоянки то можна помітити вказівники «Мертве озеро». Мертве, або Журавлине його назвали тому, що в пластах води та на дні не ростуть рослини, не проживають риби. Воно без ознак заселення живими організми, і як журавлі в скорботному курликанні покидають ліси в очікування настання зимової пустоти та спання природи так і озеро з ними в тандемі. Класне місце для розбиття намету та унікальне прохолодне повітря річки Кам’янка.

  Сукільський поріг

 3.  Мізунські пороги та  Карпатський трамвай. За 130 км. від Львова на маршрутці Львів-Вигода можна доїхати до туристичного тренду останніх кількох сезонів Карпатського трамваю. Ця вузькоколійка була спорудження за наказом і за кошти барона фон Поппера, що займався вирубуванням навколишніх лісів. Ви сідаєте в кабріолет позаминулого століття і зі швидкістю 18 км./ на год. проїжджаєте поз урочище Монастирське, болото Ширковець, спостерігаєте за карликовими карпатськими соснами, яким по 150 років і зупиняєтесь у баби Ганни на городі. Остання цивілізована зупинка. «Трамвай» їде 14 км. до гори і поблизу селища Старий Мізунь розвертається. Для вас сигнал на вихід. Мізунські пороги були підірвані бароном, аби не заважали сплаву деревини по річці. Зараз там побути на одинці з природою саме час.
 4. Подорож вздовж річки Свічі та гора Яворина. Цю мандрівку можна розпочинати з різних місць, та найпростіше від Гошівського монастиря. Попросивши благословення в «Владичиці Ясної Гори» біля села Княжолука можна прямо подорожувати по меандру ріки Свічі. Вона має широке русло. Краса! Усім, хто вміє поводитись зі спінінгом можна наловити форелі в річці. І вверх по течії можні іти аж до села Липа.  Саме тут і знаходиться один із символів української нації гора Яворина. Тут знаходилась старшинська школа УПА «Олені» та «бункер Роберта» Ярослава Мельника, який щоб не потрапити в полон живим застрелився разом з дружиною, сином, та побратимами. І корисно і цікаво і патріотичний відпочинок.

  Австірйський курорт в с.Гребенів

 5. Радонове джерело і ванни в Опорі. Колись у урочищі Шматерівка с. Гребенів за бабці Австії був бальнеологічний курорт. Мінеральне джерело  багате на йод, бром,залізо та радон. З Відня до Гребенова ходив потяг, що привозив європейських панів та панночок на лікування. Саме село знаходиться більше як 400 метрів над рівнем моря. А у зв’язку з глобальним потеплінням  Опір почав прогріватися більше як на 22 градуси, що є аномальним для гірської річки. Пороги поробили цілі глибокі копанки – для купання просто супер.
 6. Відпочинок на річці Стрий і літописна Тустань. І знову повертаємося на дорогу Київ-Чоп. Знову коричнево-білий вказівник повідомляє «Урич 22 км. вправо ». І тут відкриваються фантастичні краєвиди. Хоча дорога в саме село жахлива. Відвідати літописну фортецю, відпочити на річці, та ще й  є  можливість побувати в перші вихідні серпня фестиваль давньої культури «Ту Стань 2015».

  Сукільські пороги

 7. Скелі Довбуша і водоспади  річки Сукіль. Каскади ріки простягаються від одного берега річки до іншого по всій її ширині. А це приблизно 12-15 метрів. Їх є три. В Бубнищі при початку підйому до скель  останній – третій. Два інших в однойменному селі Сукіль. Дуже гарно.

P.S. Єдине побажання. Це заповідник і дика природа. Вужі, гадюки, борщовик Сосновського, подекуди комарі. Але що завадить гарному відпочинку в колі хороших друзів однодумців у Карпатах, коли ви прийшли за бадьорістю та настроєм?