fbpx

Про відновлення традицій

Кликун в Луцьку

Девізом сучасного міста Луцька є «Луцьк – приємне відкриття». А й справді кожного разу, коли навідуєшся до міста помічаєш багато відновлених традицій. Цього разу мова йде про кликуна. Тяжкі замкові ворота відкривається в 10 годині, через півгодини заходить чоловік невисокого росту і прямує до Стирової вежі. В одинадцятій долає 113 сходинок В’їзної або Соколиної вежі замку Любарта. Ми теж її часто бачимо на звороті 200 гривневої купюри. Висота вежі 27 метрів. «Цього року, розповідає кликун, у Луцькому замку живе п’ять соколиних сімей. Я щоденно від червня спостерігаю за ними. На осінь всі сім’ї відлітають, за винятком одної, яка має берегти гнізда до наступної весни ».

У Луцьку ж кликуни, окрім іншого, стояли на нічній варті в замку та «кликали» – постійно перегукувалися, а в разі пожежі чи нападу ворогів били на сполох. Саме ритуал «кликання» обумовив появу місцевої назви – кликун.

Рівно о 12 на всі чотири сторони вежі лунає доволі близька  і знайома мелодія «Волинь моя». Кликун запрошує лучан та гостей місто до замку. Оголошує про культурні події, що мають відбутися на тижні, читає про актуальні події міста.

/

Синонімами до професії кликун може бути глашатай, віщун, журналіст, оповідач.

На вихідні така сама процедура з підйомом та спуском повторюється о 19 годині.

Тепер у Луцьку 4 кликуни. Три з них з бронзи – і лише один живий. Перший зі звуковим  ріжком на Братському мості. Другий – у зоопарку. Третій прямісінько перед замком на такій висоті із короною, що можна підставити голову і сфотографуватися просто під ним біля замку.

Після свого віщування кликун спускається на подвір’я замку. З усмішкою, розмовами, бесідами і фото ще проходить близько години. Далі йому на роботу. Ця так, по сумісництву. Реальна – він викладач музики в музичному училищі. Каже, студенти пишаються таким викладачем і такими відновленими традиціями.

П.С. В 12 годині кожного дня з Чернівецької ратуші лунає  буковинське «А на тому боці там живе Марічка», з львівської ратуші кілька разів в день гімн королівського міста Львова, зараз Луцьк. Хто наступний???